Üst Reklam
12 Nisan 2019, Cuma 15:44 | 30643 kez okundu | A+ | A-

Zaman Yaratma Sanatı

Zaman yönetiminin kendimizi iyi tanımaktan, hayat amacımızı ve hayallerimizi doğru tespit etmekten yani bir vizyon belirlemekten geçtiğini söyleyen Marka Stratejileri ve Teknoloji danışmanı Ecehan Ersöz, Hyatt Centric Levent İstanbul’da, cemiyetin ünlü simalarının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte, “Zaman Yaratma Sanatı”nın inceliklerini anlattı.

Zaman Yaratma Sanatı

Programlarımızdaki bitmeyen aciliyetler ve ardı ardına sıralanan işlerimizle zamanın su gibi akıp geçtiğini belirten Marka Stratejileri ve Teknoloji danışmanı Ecehan Ersöz, 10 Nisan’da Hyatt Centric Levent İstanbul’da, cemiyetin ünlü simalarının katılımıyla gerçekleştirilen “Zaman Yaratma Sanatı” etkinliğinde zamanı verimli kullanmanın yollarını anlattı.

Yaşadığımız zamandaki değişimin, bize etkilerinin, mutluluk odaklı bir yaşam için bu etkileri nasıl doğru yöneteceğimizin, zamanı genişletmenin yollarının konuşulduğu etkinlikte Ecehan Ersöz, kendimizi “Zaman daraldı, acele et, yetiş!” komutlarıyla telkin etmekten vazgeçmemiz gerektiğine değindi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Hayat hepimiz için çok hızlı akıyor. Düşünceler, olaylar, anılar, ilişkiler… Her biri ardı ardına geliyor ve bizi bir koşuşturmacanın içine dahil ediyor. ‘Hep daha fazlası olsaydı’ diye düşünüyoruz. Aslında bizler, zaman araçlarını hayatımızı kolaylaştırmak için geliştirmiştik. Daha sonra dakika, saat ve günler arasına sıkıştık. Oysa her gün bize yüklenen 24 krediyi dolu dolu yaşamak, etkin zaman yönetimi ile birebir ilişkilidir. Ve bu bizim için hayattaki en stratejik konudur.”

Zaman yönetiminin özünün kendimizi iyi tanımaktan, hayat amacımızı ve hayallerimizi doğru tespit etmekten geçtiğini belirten Ecehan Ersöz, zaman tuzaklarının aşırı teknoloji, acelecilik & kararsızlık, “şimdi”yi kaçırma fobisi, “hayır” diyememek, mükemmeliyetçilik ve erteleme olduğunu söyledi. Teknolojinin, zamanımızı, kararlarımızı, düşüncelerimizi ve ilişkilerimizi tekel altına almasına yetki verdiğimiz şu dönemde, “Zaman Yaratma Stratejileri”ni de şu şekilde sıraladı:

Strateji:1 Teknoloji Gurmesi Olmak - Dijitalden Fişimizi Çekmek

Teknolojinin bize sunduğu cazibelere kapılıp akıllı telefonların sanal dünyasını, gerçek dünyadaki iletişime tercih etmemeliyiz. Bulunduğumuz ortamdaki, “şimdi”yi dolu dolu yaşamalıyız. Örneğin gittiğimiz bir konser boyunca kendimizi müziğe kaptırmak ve coşkuyu hissetmek yerine onu telefonumuza kaydederek ölümsüzleştirmek istiyoruz oysa o anın doyası tadını çıkarmalıyız. “Dijital Diyet” ile kendimizi belirli süreler için fişten çekmeye ihtiyacımız var. Dijital dünyanın yaratıcılarından Bill Gates ve Steve Jobs’un evde teknoloji konusuna ciddi sınırlamalar getirdiklerini ve özellikle yemek masasında telefon veya bilgisayar kullanmadıklarını biliyor muydunuz?

Strateji II: Yavaşlamak & Anı Yakalamak

Şehir hayatının temposu ve teknolojinin hızı ile kendimizle yarış halindeyiz. Bu yüzden bizi biz yapan özelliklerimizi geri plana atıyoruz. Zaman Yönetimi ise durup düşünmeyi hayatımızdaki büyük resmi görmeyi gerektirir. Bu durumun bizde yarattığı sonuçları Milan Kundera “Yavaşlık” isimli romanında şu dizelerle özetliyor: “Telaş hayatı yüzeysel kılar. Hız hayatı eksiltir.” Yavaşlıkla anımsama, hız ile unutma arasında gizli bir ilişki vardır. Bir şey anımsamak isteyen kimse yürüyüşünü yavaşlatır. Az önce yaşadığı kötü bir olayı unutmaya çalışan insan ise elinde olmadan yürüyüşünü hızlandırır. Anı hissederek, hayatı içimize sindirerek yaşamak tempomuzu zaman zaman düşürmek ve  farkındalığımızı artırmak ile mümkün.

Strateji III: Erteleme

Erteleme bazen net bir hedefe sahip olmadığımızdan ne yapacağımızı bilemediğimiz bazen de bir işi en iyi şekilde yapmak için kendimizi bir türlü hazır hissetmediğimizden ve sürekli en iyi koşulu beklediğimizden ortaya çıkar. Belki yarın belki haftaya derken iyice gözümüzde büyür, motivasyonumuz düşer ve o işten iyice soğuruz. Araştırmalara göre bu şekilde tamamlanamayan işler beyinde “Ziegarnik Etkisi”ne yol açarak bitirememenin yarattığı strese yol açıyor.

Strateji IV: “HAYIR” Mucizesini Keşfetmek

Zaman yönetimi, bazen çevremize, bazen de kendimize “hayır” dememizi gerektirir. Bu sayede kendimize ait olmayan tekliflere karşı sınırımızı çizmiş ve merkezde kalmış oluruz. Aldığınız karar yaşamınızın “mutluluk tuşu”na basıyorsa doğru yoldasınız demektir.

Strateji V: Düşüncemizi Yönetmek

Biz düşündüğümüz şey oluruz o yüzden zaman yönetimi bir bakıma düşünceleri de yönetmektir. Kuvvetli düşünceleler, arkasında “his” barındırır. Zaman zaman korku, endişe ve huzursuzluk duyduğumuzda aslında bu olumsuz düşüncelere negatif duygular ile güç veririz. Olumsuz iç ses ise konsantrasyon dağıtarak strese girmemize ve sonucunda da zaman kaybına yol açar. O yüzden düşüncelerimizi yöneterek olumluya odaklanmak, zaman kazanmanın en iyi yollarından biridir.

 

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alt Reklam
yukarı çık
UA-129422814-1