Üst Reklam
24 Ekim 2018, Çarşamba 10:50 | 24575 kez okundu | A+ | A-

b-fit etkisi ile 30 dakikada hayatın değişsin!

Türkiye'nin en büyük spor zinciri, Kadınların Yaşam ve Spor Merkezi b-fit’in yaptığı araştırma Türkiye’deki kadınların spor alışkanlıklarını gözler önüne serdi. Spor yapan kadınların özsaygıları yüzde 28 oranda artarken, her üç üyeden ikisinin aile ilişkilerinin iyileştiği görülüyor. Spor ve sağlık ekseninde ekonomik değer yaratan kadınlar sosyal ilişkilerini güçlendirirken toplumsal fayda sağlamanın yeni yollarını da birlikte keşfediyor.

b-fit etkisi ile 30 dakikada hayatın değişsin!

12 yıl önce “kaliteli ve mutlu bir yaşam her kadının hakkı” diyerek bir araya gelen 6 kadının girişimiyle kurulan Kadınların Spor ve Yaşam Merkezi “b-fit”, spor kültürünü yeniden inşa eden Türkiye’nin en büyük spor zincirine dönüştü. Bugün 50 şehirde 220’nin üzerindeki merkeziyle 600 binden fazla kadına kaliteli bir yaşam için spor yaptırıyor.

 

En fazla 25-34 yaş aralığında spor yapılıyor

50 bin kadın, haftanın en az üç günü b-fit’e gidiyor. Üyelerin demografik özelliklerine bakıldığında, yüzde 56 ile çalışan kadınların başı çektiği görülüyor. Onları yüzde 24 oranla öğrenciler takip ediyor. Yaş kırılımlarında ise yüzde 37 oranla en fazla 25-34 yaş aralığındaki kadınlar b-fit’i tercih ediyor. b-fit üyeleri arasında 18 yaş altından 70 yaş üstüne kadar her yaştan kadın bulunuyor. 

b-fit’in yürüttüğü ankete katılan kadınların neredeyse yarısı (yüzde 47) haftada 3 saatin üzerinde spor yaptığını belirtiyor. Yüzde 32’sinin ise haftalık spor alışkanlığı 1 ila 3 saat aralığında.

 

Kadınlar kadınlarla birlikte spor yapmayı tercih ediyor

Ankete katılan kadınların büyük bir çoğunluğunun bfit’i tercih sebebi, kadınlarla birlikte spor yapmanın daha rahat olması. Spor merkezinin eve yakınlığı, uygun fiyat avantajı, programın kısa ve esnek olması da diğer önemli kriterler arasında.

 

Kadınların yüzde 82’si sağlık masraflarının azaldığını belirtiyor

b-fit verilerine göre her dört üyeden üçünün, b-fit’ten önce düzenli spor alışkanlığı yok. Üyelerin neredeyse tamamı (yüzde 99) kendilerini daha sağlıklı ve zinde hissettiğini,  yüzde 82’si de sağlık masraflarının azaldığını belirtiyor. Kurulduğu yıldan bu yana toplam 357 ton kilo verdiren b-fit’te, kadınlar ortalama 5,4 kilo zayıflıyor.

 

Spor yapmak özsaygıyı güçlendiriyor

Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği metodunu kullanan b-fit, üyelerin özsaygılarının yüzde 28 oranda arttığı sonucuna ulaştı. Hayata daha olumlu bakan kadınların aile ilişkileri de düzene giriyor. Her üç üyeden ikisi aile ilişkilerinin iyileştiğini ve kendilerini daha iyi ifade ettikleri için iletişimlerinin güçlendiğini belirtiyor.

 

Yüzde 73’ü arkadaş sayısının arttığını söylüyor

b-fit merkezlerinde düzenli olarak uzman konuşmacılar eşliğinde güncel ve önemli konularda bilgilendirici seminerler ve eğitimler düzenleniyor. Motivasyonu artıran geziler, sinema ve tiyatro etkinlikleri ve eğlenceli yemek buluşmaları gerçekleştiriliyor. Kadınlar her ay ortalama 200 etkinlikte bir araya geliyor. Birlikte sosyal sorumluluk projelerine de imza atıyor. Anket sonuçlarına göre, üyelerin yüzde 70’i artık daha fazla sosyal faaliyete katıldığını; yüzde 73’ü arkadaş sayısının arttığını söylüyor. b-fit üyesi kadınların yüzde 82’si yeni bir ortama girdiklerinde kendilerini daha rahat ve özgüvenli hissediyor.

Habere Ait Resimler

Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alt Reklam
yukarı çık
UA-129422814-1